Danny Boy

Piosenka Danny Boy wielu kojarzy się z Irlandią, ale mało kto wie, jak długo rzeczywiście istnieje i kto ją napisał.

Melodia znana jako Danny Boy powstała w Irlandii i była zatytułowana Londonderry Air. Londonderry to hrabstwo w Irlandii Północnej. Jest to melodia należąca do tradycji irlandzkiej. Pierwszy jej zapis, jak podaje Wikipedia, jest datowany na 1855 rok. Notatka na temat tego utworu (z gatunku „air”, czyli aria) wskazuje, że melodia zachowała m.in. się dzięki wysiłkom panny Jane Ross, która określiła melodię jako „bardzo starą”. Okolice, w których melodię zapisano, służyły nie tylko Irlandczykom, ale również Szkotom i Anglikom,  jednak to Irlandczykom się ją przypisuje.

Jako melodia tradycyjna, Aria Londonderry nie posiadała słów – w każdym razie się one do dziś nie zachowały. Słowa do piosenki znanej jako „Danny Boy” napisał angielski prawnik, Frederic Edward Weatherly w roku 1910 w Bath, Somerset. Tradycja podaje, że melodię przekazała mu siostra. Mecenas Weatherly (poniżej na zdjęciu w prawniczej peruce, źródło: Wikipedia) napisał słowa do ponad 60 piosenek. Wikipedia podaje, że do końca życia był aktywnym zawodowo barristerem (adwokat reprezentujący przed angielskim sądem) i twórcą tekstów piosenek. Zmarł w roku 1929.

Piosenka „Danny Boy” trafiła do repertuaru artystów amerykańskich i może dlatego wszyscy ją znamy. Wykonali ją Johnny Cash, Elvis Presley, Judy Garland… i Eva Cassidy, również artystka amerykańska, która zmarła przed uzyskaniem światowego uznania. Moja ulubiona interpretacja należy właśnie do tej ostatniej, ale być może wykonania irlandzkie (na przykład przez zespół Celtic Woman) oddają jej pierwotnej wersji najwięcej sprawiedliwości? Jako aria – pierwotnie wyłącznie instrumentalna, ale jednak – pasuje do obu sposobów wykonania, a reszta jest rzeczą gustu.